Мелітополь – це територія з найгіршою криміногенною ситуацією на окупованій частині Запорізької області, заявив днями заступник керівника управління Слідчого Комітету Росії у захопленій частині регіону Іван Корженко. За його словами, начебто саме на території окупаційного слідчого відділу по Мелітополю, до якого входять Приазовський, Веселівський і Мелітопольський райони, спостерігається найвищий показник злочинності. Саме там, за словами російського силовика, скоюється найбільша кількість тяжких злочинів. Він це пов’язує з великою кількістю людей, які живуть у райцентрі.
Колишній міський голова Мелітополя, а нині голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров неодноразово розповідав про тиск на населення у місті, який чинять окупанти. Він наголошував, що в Мелітополі панують «терор, знущання і зубожіння».
Як живе Мелітополь на третій рік російської окупації? Наскільки змінилося населення міста, і хто до нього переїжджає? Як окупанти тиснуть на місцевих жителів, і яку мету вони переслідують? Про все це дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазов’я».
Директор Центру стратегічного розвитку територій із Мелітополя Андрій Орлов, посилаючись на слова очевидців, каже, що у місті зараз можна спостерігати атмосферу 1990-х років у найгірших її проявах. Він розповів «Новинам Приазов’я», що на вулицях Мелітополя багато немісцевих людей і російської пропаганди.
Незнайомці заполонили все містоАндрій Орлов
«На сьогодні це місто чужих людей. Дуже багато з’явилося незрозумілих, невідомих, незнайомих людей на вулицях, і вони в принципі заполонили це місто. Містяни почувають себе дуже некомфортно через це. Також містяни розповідають, що багато хто з корінних мелітопольців, особливо це старше покоління, намагаються якомога рідше виходити на вулицю, не спілкуватися навіть одне з одним, тому що процвітає стукацтво. Або погрози тим, що зроблять донос і тебе заберуть на підвал. Соціальна напруга дуже висока з цього приводу, і рівень соціальної недовіри дуже високий серед містян. Ну, в принципі, ми розуміємо, що це одна з цілей окупаційної влади, якої вона поступово досягає, і мета цього всього – це створити максимально сприятливі умови для того, щоб мешканці виїхали з тієї території», – зазначив він.
У Мелітополі розквітає криміналітет і поширюється різноманітна нелегальна діяльність, розповідає науковець. Загалом, каже він, з точки зору пересічного мелітопольця, криміногенну ситуацію можна назвати катастрофічною для міста.
«Можна спостерігати приблизно три рівні розповсюдження цього криміналітету. Найвищий – це відповідно діяльність місцевої влади і федеральних органів. Тобто це віджим підприємців, корупція постійно, привласнення житла і продаж цього житла, масований наркотрафік і наркоторгівля. Цього стало дуже багато, навіть пересічні мешканці це помічають. Другий рівень – це діють групи вихідців з Чечні або Південної Осетії, які приїхали самі або по службі і притягнули в місто відповідно своїх родичів, за своїми схемами вже. Вони саме займаються «кришуванням» та дрібним здирництвом. Не поодинокі випадки вже викрадення дівчат і жінок. І третій рівень – це дрібні злочинці, яких теж дуже багато приїхало в місто з південних регіонів Росії», – поділився Орлов.
Утиски населення також тривають і набувають різних форм з боку російських силовиків, каже Орлов. За його словами, потрапити «на підвал» зараз можна за необачне висловлювання, неправильне тримання телефону, коли може здатися, що ти ведеш відеозйомку.
Відбувається «витравлення» з міста людей, які пам’ятають і знають, що таке українська владаАндрій Орлов
«Криміногенна ситуація в Мелітополі дуже складна, неприємна. Відповідно місцевій владі навіть це вигідно, тому що ми розуміємо: мета – це максимальне заміщення корінного населення міста, витравлення з міста людей, які пам’ятають і знають, що таке українська влада. Ці люди просто непотрібні в місті. І таким чином кримінальна ситуація – це один з інструментів, який допомагає досягти цієї цілі. Вони (окупаційні правоохоронні сили) в цю статистику не включають ті правопорушення і злочини, які скоюються російськими військовими. Криміногенну ситуацію в місті підігрівають саме військові РФ», – додав науковець.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Тим часом у Мелітополі, так само як і в інших окупованих населених пунктах, не залишилося жодної євангельської церкви. Про це, зокрема, під час виступу на слуханнях у Конгресі США 24 липня повідомив капелан і молодіжний пастор Мелітопольської християнської церкви Марк Сергєєв. За словами пастора, церкви на окупованій території України – «вірні Москві, а не Богу».
У коментарі «Новинам Приазов’я» Сергєєв розповів, що на окупованих територіях можуть працювати лише ті церкви, які належать до Московського патріархату.
«Вони останнього, я пам’ятаю з Мелітополя, кого викинули просто на лінію розмежування, це був мій друг, якого я знаю дуже гарно. Це греко-католицький священник, він служив в Мелітополі дуже довго, в нього була паства, і вони будували новий храм, католицький, сучасний для молоді. І його вже останнього, кого зі своїми речами якимось особистими викинули. Це було, мабуть, рік тому приблизно. Тобто зараз реально немає ні однієї працюючої церкви. Тому що вони змушують всіх йти під Московський патріархат або просто закривають церкви. Що стосується чисто Мелітополя, то найбільші протестантські церкви, які були на території Мелітополя, їхні будівлі всі забрали. Почали з найбільших і потрошку-потрошку на зараз вони вже зачищають, умовно, домашні групи», – каже пастор.
Сергєєв зазначив, що будівлю церкви, в якій він служив, російські військові забрали під свої потреби. Сама церква нараховувала 1500 прихожан, 168 домашніх груп, церкву щонеділі відвідували 400 дітей.
«Вони (окупанти) у 2022 році влітку забрали будівлю церкви, зрізали хрест. Всі, хто бував там, знають, якщо ти заїжджаєш у двір до церкви, ти розумієш, що це церква. Зараз це вигляд концертного холу якогось, де Чичеріна (російська співачка Юлія Чичерина, яка активно підтримує політику РФ проти України – ред.) дає свої концерти. Військові там проводять для себе заходи, якщо культурною мовою казати», – розповів пастор.
Зараз окупанти продовжують тиснути на священників, які не пішли з ними на співпрацю, додав Сергєєв. Зокрема він повідомив про жінку, яка є лідером домашньої групи вірян – її увʼязнили окупанти кілька місяців тому і досі не відпускають.
Вони зачищають максимально всіх людей, хто вірить, в їхньому розумінні, по-іншомуМарк Сергєєв
«Вона – дружина, мати. Її забрали і вже другий місяць вона в Донецьку у в’язниці. За те, що вона християнка і проводила домашні групи. Звісно, вони ж там знаходять різні речі, нібито ми розповсюджуємо якусь погану інформацію про ЗС РФ. В цілому вони зачищають максимально всіх людей, хто вірить, у їхньому розумінні, по-іншому. Чому так агресивно росіяни ставляться до протестантів? Тому що, на мою думку, протестанти до останнього активні. Тобто, умовно, якщо ви спитаєте, скільки у вас людей, які приходять на служби у неділю, вам чітко можуть сказати – 1000 людей. Так само стосовно держави, якщо вони патріоти, вони люблять свою державу, вони це проявляють у житті. Тому росіяни їх бояться, вони розуміють, що вони активні, вони роблять спротив, вони все одно залишаються при своїй думці», – додав пастор.
Про ситуацію у Мелітополі «Новини Приазов’я» поспілкувалися також із координатором руху «Жовта стрічка». Активіст розповів на умовах анонімності, що окупаційна влада постійно запроваджує все нові й нові обмеження для місцевого населення.
«Це стосується власного пересування, маю на увазі виїзд із міста або виїзд із району, тому що довкола стоять блокпости. Без російського паспорта, без дозволу місцевої комендатури, ти не можеш виїхати. Ти не можеш влаштуватись на роботу без російського паспорта. Всі ці обмеження надзвичайно ускладнюють життя людям в окупації. До того ж Мелітополь трішки далеко від лінії фронту. В місті містяться штаби військових», – зазначив він.
Чим далі від фронту, тим більш безпечно себе почувають російські військові і тому більш вільно себе поводять, каже координатор «Жовтої стрічки».
«Це пияцтво, ґвалтування, рейдерство, мародерство. Це все також дуже погіршує соціальну ситуацію в місті. Тобто виходячи на вулицю по продукти або прогулятися, ти маєш врахувати, що будуть блокпости, патрулі ФСБ, Нацгвардії РФ, вони можуть тебе зупинити, окремі патрулі військової поліції Росії теж можуть тебе зупинити, перевірити прописку, чи є російський паспорт, перевірити твій телефон – чи читаєш ти російські канали, що дуже важливо, подивитися, чи в тебе є в історії пошуку будь-який український канал», – поділився співрозмовник.
За даними руху спротиву, саме у Мелітополі людей катують найбільше у порівнянні з іншими населеними пунктами.
«Ми отримуємо особисто найбільшу кількість повідомлень про катівні в самому місті і поза містом – на околицях. Це найбільша кількість повідомлень порівняно з іншими регіонами. Та інформація, яка до нас надходить, вона там найбільш жахлива за кількістю людей у полоні, про методи і засоби катування, – там вони найжорстокіші», – стверджує представник руху.
Загалом зараз Мелітополь перебуває у повній стагнації, каже активіст. В місті можуть не вийти на маршрути автобуси, є затримка з виплатою зарплати або вона взагалі відсутня, бізнес або змушують реєструвати за російським законодавством, або взагалі відбирають. Життя після російської окупації в Мелітополі наче на паузі, додав він.