Підконтрольний Роскомнагляду Головний радіочастотний центр вимагає від місцевих операторів зв’язку надати інформацію про встановлені у них сервери, що кеширують Google.
У відомстві не пояснили, навіщо їм потрібна ця інформація, експерти вважають, що російська влада планує безпосередньо контролювати місцеві сервери Google, або ж їх можуть вилучити в рамках справи щодо банкрутства російської "дочки" американської компанії, пише російська редакція Forbes.
Google у Росії, як і в інших країнах, має власну CDN-мережу, яку називають Google Global Cache (GGC). За даними джерел видання, Google у Росії мав близько 1500-2000 серверів, які встановлені на мережах операторів зв’язку, і ще приблизно стільки ж у дата-центрах.
CDN (content delivery network) – це мережа розподілених по країні серверів, які забезпечують швидку доставку відео і дозволяють зняти навантаження з мереж провайдерів. Сервіс дозволяє завантажувати потрібний контент не з центрального сервера, який може бути розташований за тисячі кілометрів, а з найближчого CDN-сервера.
У Роскомнагляді не пояснили, навіщо потрібна інформація про місцезнаходження серверів Google, зауваживши, що американська компанія пішла з Росії два роки тому, а російські суди стягнули з її дочірнього підприємства у РФ понад 25 мільярдів рублів, переважно за невиконання вимог російської цензури.
Генеральний директор оператора "Обіт" Андрій Гук припустив, що Роскомнагляд, швидше за все, хоче зрозуміти, скільки зараз серверів Google в Росії і де вони розташовані.
Співрозмовник видання в одному з російських операторів зв’язку припускає, що таким чином Роскомнагляд намагається з’ясувати, чи можна вилучити сервери Google, або ж посилити контроль над ними. Наприклад, щоб трафік цих серверів обов’язково йшов через "фільтри" інтернет-трафіку Роскомнагляду, які стоять на мережах операторів.
Експерти "Роскомсвободи" вважають, що сервери Google у операторів таки можуть вилучити. Це призведе до погіршення роботи YouTube та додаткових витрат операторів зв’язку на передачу відеотрафіку.
Читайте також: Apple почала видаляти додатки для обходу цензури на вимогу влади Росії
Як повідомлялося, напередодні російські користувачі почали скаржитися на повну зупинку роботи популярного відеохостингу Youtube у низці регіонів. У випадку спроби переходу на сайт Youtube з’являється повідомлення про відсутність з’єднання, підтверджували російські ЗМІ.
За кілька днів до цього російська влада повідомила всіх найбільших операторів зв’язку в країні про уповільнення швидкості відтворення відео на YouTube до 128 кілобіт на секунду. Цього достатньо для нормального прослуховування аудіо або перегляду відео з роздільною здатністю не вище 240p. Окремі російські оператори попередили абонентів про можливе закриття всіх сервісів Google у Росії.
Нагадаймо, 25 липня голова комітету Держдуми з інформаційної політики Олександр Хінштейн заявив про штучне обмеження швидкості YouTube у Росії. Він пообіцяв, що найближчим часом швидкість відтворення впаде на 70%.
Наразі YouTube перебуває на четвертому місці за відвідуваністю у росіян після "Яндекса", Google та WhatsApp. Відеосервісом хоча б раз на місяць користувалися 78,5% жителів країни старше 12 років, це 95,6 млн осіб, випливає з даних Mediascope за червень 2024 року.
Автор: Михайло Орлюк