п’ятниця18 жовтня 2024
hvylya.in.ua

Зручні підйомники та пандуси: як у Броварах вирішують проблему безбар'єрності.

У Броварах активно працюють над покращенням доступності міста для людей з інвалідністю. Встановлюють електропідйомники, адаптують громадські місця та консультують бізнес щодо створення безбар'єрного середовища.
Комфортные подъемники и пандусы: как в Броварах обеспечивают доступность для всех.

Ситуація з безбар'єрністю в населених пунктах України — це проблема, яка виникла не сьогодні. Але зараз, на жаль, вона стала особливо актуальною через те, що багато захисників і захисниць України повертаються з фронту з важкими травмами. Звичний похід до магазину, поліклініки чи державної установи для людей з інвалідністю часто перетворюється на справжнє випробування.

Які заходи необхідно вжити, щоб ці люди не відчували дискомфорту, які міста України можна назвати лідерами у безбар'єрності — про це УНН поспілкувався з радницею міського голови Броварів Єленою Акопян, яка знає цю проблему зсередини, адже сама вже багато років пересувається на інвалідному візку.

Зараз у Броварській громаді активно займаються вирішенням питання індивідуального підйому осіб з інвалідністю в багатоквартирних житлових будинках.

«Ми ще до повномасштабного вторгнення розглядали це питання, вивчали досвід інших міст і зараз готуємо відповідну програму. У нас багато старих будинків, сходи до яких неможливо облаштувати пандусами. Ставити рейки також не вихід, адже інвалідні візки мають різну ширину. І навіть передні та задні колеса мають різну ширину. Тому, якщо людина трохи повніша, то візок стає ширшим, і вже на ці рейки не входить.

Ми вирішили облаштовувати входи в будинки електропідйомниками. Людина з інвалідністю, яка не може самостійно вийти з дому і зайти в нього, подає заявку на соцзахист, відповідний спеціаліст дає висновок про можливість встановлення підйомника та його вартість, після чого вирішується питання про виділення коштів.

Один такий підйомник в середньому коштує 100 тисяч гривень. І зараз важливо закласти кошти на ці потреби в бюджет на наступний рік. Також потрібно вирішити питання з централізованим обслуговуванням цих підйомників.

Крім цього, ми, на жаль, стикаємося зі випадками, коли мешканці будинків не хочуть давати дозвіл на встановлення підйомників», - розповідає Єлена Акопян.

Image

Жінка з сумом констатує, що через повномасштабну російську агресію кількість людей з інвалідністю зростає, а багатьом ветеранам, які отримали серйозні поранення, важко адаптуватися до нових реалій життя.

«У нас є ветеранський хаб, де з ними працюють психологи. Я сама туди часто приїжджаю, власним прикладом показую, що після важкої травми варто і потрібно жити. Нещодавно спілкувалися з пораненим, у якого ампутація обох ніг. Показувала йому, як сідати в авто.

Після такого спілкування люди надихаються і дивляться на все іншими очима», - зазначає радниця міського голови Броварів.

При цьому, за її словами, звичайно, не можна забувати про дітей з травмами опорно-рухового апарату, літніх людей, які через різні хвороби не можуть самостійно пересуватися.

Також Єлена Акопян зазначає, що була в багатьох містах України, переконує, що в порівнянні з ними Бровари серйозно просунулися в плані безбар'єрності та наводить конкретні приклади.

«Півроку тому ми підняли питання доступності нашого відділу міграційної служби для осіб з інвалідністю. І ось на днях я особисто тестувала пандус, який вони облаштували. Загалом, всі держустанови у нас доступні. У ліцеї №4 облаштували хороший підйомник з бомбосховища. Я також його тестувала. У дитячому реабілітаційному центрі є підйомник. Під час реконструкції наш парк адаптували для людей з інвалідністю.

Що стосується комерційних установ, то всі великі торгові центри облаштовані пандусами, ліфтами, гігієнічними кімнатами для осіб з інвалідністю. Почали за нормативами облаштовувати парковочні місця для людей з інвалідністю. Інше питання, що на них паркуються люди, які не мають інвалідності. Але щоб запобігати такі випадки, потрібно організовувати рейди з поліцією.

До нас почали частіше звертатися різні комерційні установи та організації за консультаціями, щоб правильно облаштувати або переробити входи, щоб вони були доступними для людей з інвалідністю.

Звичайно, є магазини, кафе, ресторани, інші заклади, де або взагалі немає пандусів, або ними неможливо користуватися. Є власники, які відкрито кажуть, щоб їх не відвідували особи з інвалідністю. І тут слід розуміти, що в цьому питанні далеко не все залежить від міської влади. Потрібно, щоб активніше залучалися відповідні служби, які можуть оштрафувати, закрити заклад, поки воно не стане доступним для осіб з інвалідністю», - додає Єлена Акопян.

Додатково

Єлена Акопян - 55-річна чемпіонка Паралімпійських ігор в Афінах з плавання. Неодноразова призерка Паралімпійських ігор з плавання, лижних гонок та біатлону.

У 15 років під час навчання в музичному училищі під час розбійного нападу отримала важке ножове поранення спини, що не дозволило їй більше самостійно пересуватися без інвалідного візка.

Закінчила Дніпропетровський державний інститут фізичної культури і спорту.

Виховує двох дітей. Проживає в Броварах.

Image