четвер21 листопада 2024
hvylya.in.ua

Олександр Сосіс, акціонер "Банку Альянс": Суд підтверджує нашу правоту у справі з "Укрентерго".

Про роль банківської системи у підтримці українського бізнесу під час війни, благодійних ініціативах та судових викликах — в інтерв'ю РБК-Україна розповідає акціонер банку Олександр Сосіс.
Александр Сосис, акционер "Банка Альянс": Суд подтвердил нашу позицию в деле против "Укрэнерго".

Про роль банківської системи у підтримці українського бізнесу під час війни, благодійних ініціативах та судових викликах — в інтерв'ю РБК-Україна розповідає акціонер банку Олександр Сосіс.

— Багато банків пережили складний період, адаптуючи свої послуги та підтримуючи клієнтів у воєнний час. Як ваш банк підтримує бізнеси та громадян під час війни? Чи змінилися стратегії в галузі кредитування та фінансової підтримки?

— 24 лютого 2022 року стався стрімкий розвиток найгіршого сценарію — повномасштабне вторгнення, ракетні обстріли всієї території України. Ми відразу вжили необхідних заходів для захисту як персоналу, так і клієнтських даних. Банк перевів усі персональні дані клієнтів на "хмарні" сервіси, що дозволило нам швидко розгорнути роботу в умовах дистанційного обслуговування.

Найскладнішим викликом було управління кредитним портфелем. Ми розуміли, що клієнти, як бізнеси, так і громадяни, в першу чергу будуть зосереджувати свої фінансові ресурси на безпеці, тому було проведено кілька хвиль реструктуризації боргів. Ми відстрочили виплату основного боргу та відсотків за кредитами, що дало клієнтам можливість зберегти свої бізнеси та адаптуватися до нових умов.

— Ви згадали про масову реструктуризацію кредитів. Які конкретні заходи виявилися найбільш ефективними для ваших клієнтів?

— Одним із найефективніших заходів було надання клієнтам відстрочки по виплаті кредитних платежів — як основного боргу, так і відсотків. Це дозволило позичальникам, особливо представникам малого та середнього бізнесу, зосередитися на релокації бізнесу, безпеці своїх співробітників та збереженні виробничих потужностей.

Водночас ми активно підтримували клієнтів у рамках державної програми "Доступні кредити 5-7-9%", що дозволило підприємствам продовжувати свою діяльність навіть в складних умовах.

Так, в період з 2022 по 2024 роки банк в рамках цієї програми надав кредити на суму близько 1 млрд грн.

Крім того, ми впровадили спеціальні фінансові інструменти для аграрного сектору, а також реструктуризували кредити для підприємств, які постраждали від безпосереднього впливу війни. Для багатьох наших клієнтів це стало ключовою підтримкою для подальшої адаптації до нових реалій.

— Війна дала поштовх розвитку дистанційних каналів обслуговування. Як цифрові технології вплинули на ваш банк та клієнтів?

— Війна дійсно стала каталізатором для диджиталізації. Ми суттєво просунулися в розвитку віддалених каналів обслуговування, використовуючи хмарні сервіси. Ключовим досягненням став наш диджитал-банк та власний процесинг, який забезпечує надання послуг клієнтам у будь-який час і в будь-якому місці. Ми запустили мобільний банкінг для фізичних осіб, який дозволяє отримувати банківські послуги без відвідування відділень.

— Які саме інноваційні продукти були запущені після початку війни?

— З початком війни банк активно впроваджував кілька ключових інноваційних продуктів. По-перше, це наше мобільне застосування, яке стало основним інструментом для фізичних осіб. Клієнти тепер можуть відкривати рахунки, управляти своїми фінансами і навіть отримувати споживчі кредити без відвідування банку. Для бізнес-клієнтів ми розробили сервіси для дистанційного обслуговування, які дозволяють управляти рахунками, платежами та іншими банківськими операціями онлайн.

Також ми запустили програми для агробізнесу та енергосервісу в рамках державних і міжнародних фінансових ініціатив. Ці продукти допомагають підприємствам продовжувати свою діяльність в умовах енергетичної кризи та підтримують бізнеси, які впроваджують технології з відновлювальних джерел енергії.

В цілому стратегія банку залишається незмінною — ми пропонуємо широкий спектр банківських послуг як для бізнесу, так і для індивідуальних клієнтів. Змін у позиціонуванні банку, в тому числі і внаслідок військової агресії РФ, не відбулося — банк залишається універсальним і доступним для клієнтів. Бізнес-модель і стратегія не вимагали змін, і вони демонструють свою життєздатність.

— Чи планує банк запуск нових продуктів або послуг, які б відповідали потребам клієнтів у воєнний та післявоєнний час?

— Так, ми працюємо над розвитком кількох нових напрямків. Наприклад, серед ключових бізнес-ліній на 2024-2026 роки — кредитування малого та середнього бізнесу, а також аграрного сектора. Особливо ми фокусуємося на кредитуванні підприємств, які займаються енергосервісом та підвищенням енергоефективності.

Крім того, ми плануємо розвивати картковий бізнес у 2024 році. Вже розширюємо асортимент фінансових послуг для мікробізнесу, а також надаємо депозити, платіжні картки та страхові продукти для фізичних осіб.

— Підтримуєте чи ви зміни, які вносить регулятор у банківську діяльність під час війни? Як ці зміни вплинули на роботу банку "Альянс" і які виклики або можливості вони створили для фінансового сектора?

— Так, банк підтримує дії Національного банку України під час війни.

Програма Power Banking, ініційована НБУ, до якої приєднався і наш банк, забезпечила роботу 23 чергових відділень з генераторами та системами зв'язку. Це дозволило надавати клієнтам доступ до основних банківських послуг навіть під час відключень електроенергії та в критичних ситуаціях. Крім того, Power Banking став своєрідними пунктами незламності, де люди могли отримати доступ до тепла, інтернету, зарядити пристрої та отримати необхідну підтримку.

Також завдяки жорстким заходам НБУ вдалося зберегти стабільність національної валюти, що позитивно вплинуло на діяльність банківської системи.

Підтримання низьких і стабільних темпів інфляції також дозволило зберегти купівельну спроможність національної валюти, що допомогло стабілізувати фінансовий ринок.

Завдяки цим заходам наша фінансова система залишається стабільною, а банк продовжує виконувати всі свої функції без перебоїв. Вже в другій половині 2022 року ми відновили кредитування корпоративного та мікробізнесу. У 2023 році відновили програми споживчого кредитування, а 2024 рік плануємо присвятити розвитку карткових продуктів.

— Ви особисто та банк активно займаєтеся благодійністю, підтримуючи різні ініціативи під час війни. Які з цих проектів зараз у пріоритеті?

<