четвер21 листопада 2024
hvylya.in.ua

Посол Великобританії Мартін Гарріс: Росія не подає жодного сигналу про справедливий мир.

Про закінчення війни та вступ України до НАТО, план перемоги Зеленського й "столітню угоду", настрої британців і українську мову – читайте та дивіться велике інтерв'ю посла Великобританії в Україні Мартина Харріса для РБК-Україна.
Посол Великобритании Мартин Харрис заявил, что Россия не подает никаких сигналов, указывающих на стремление к справедливому миру.

Про закінчення війни та вступ України в НАТО, план перемоги Зеленського та "столітню угоду", настрої британців і українську мову – читайте та дивіться в великому інтерв'ю посла Великої Британії в Україні Мартина Харріса для РБК-Україна.

Наступні кілька тижнів і місяців можуть потенційно дати відповідь на ряд ключових питань, пов’язаних із війною: Чи завершиться вона вже в 2025 році? На яких умовах? Отримає Україна запрошення, а потім і членство в НАТО? В якому форматі це відбудеться?

Ці питання РБК-Україна ставило і Мартину Харрісу, послу одного з наших ключових союзників – Великої Британії. У своїх відповідях Харріс був дипломатично обережним. Зокрема, він не захотів "спекулювати" на можливості "гібридного" вступу України в НАТО.

Посол постійно підкреслював, що мир у будь-якому випадку має бути "справедливим" і "тривалим". І апелював до майбутніх виборів у США – адже від політики нової адміністрації Білого дому залежатим модальність завершення війни більше за все. "Ми будемо поруч з Україною протягом усього процесу зміни адміністрації у Вашингтоні", – запевнив РБК-Україна Харріс.

Зазначимо, що за наполяганням посла ми спілкувалися виключно українською мовою – яку Харріс почав вивчати ще двадцять років тому, під час своєї першої дипломатичної поїздки в Україну.

Далі – повне відео інтерв'ю з послом Харрісом і дещо скорочена текстова версія розмови.

– Чому, на вашу думку, останнім часом стало так багато розмов про так званий negotiated peace, тобто мир, досягнутий на переговорах?

– Я перш за все хотів би сказати, що ми підтримуємо цей головний принцип, що мир має бути справедливим і тривалим для України. Нещодавно наш прем'єр-міністр зустрічався з лідерами США, Німеччини та Франції, і це була спільна позиція, що в Україні має бути справедливий мир.

На жаль, Росія продовжує свою агресію проти України. Росія не дає жодного сигналу про справедливий мир. Нам потрібно зараз підтримувати і військовими, і дипломатичними заходами ініціативи України, щоб досягти цього справедливого миру.

– Ви вірите в те, що цього миру можна буде досягти за умови, якщо Росія добровільно не вийде з України?

– Я думаю, що це абсолютно важливо не лише для України, а й для всього світу. Тому що є головні принципи Статуту ООН, це територіальна цілісність, суверенітет незалежних держав. І ми підтримуємо план миру Зеленського, тому що він базується на таких основних принципах статуту ООН. І це принципи не лише безпеки України, не лише безпеки Європи, а безпеки всього світу.

Той факт, що майже 100 країн були присутні на саміті миру в Швейцарії, свідчить про те, що є всесвітня підтримка цих принципів ООН, і це має бути основою для справедливого миру тут, в Україні.

– Але не можна говорити про дійсно загальну підтримку формули миру, самітів миру, тому що є чимало впливових гравців, наприклад, Китай, які мають своє бачення, дуже сильно відмінне від нашого. Чи можуть, на вашу думку, ці країни перетягнути на свою сторону Глобальний Південь, можливо, навіть якісь європейські країни теж?

– Я думаю, що всі такі країни повинні бути за статут ООН, за його головні принципи.

Ми говорили про це і в нашому діалозі з Китаєм, і з Індією, з усіма членами Великої двадцятки. І це наша позиція – підтримка плану миру України.

Також є головний принцип, що не може бути дискусії про мир для України без України. Тому я думаю, що через таке дипломатичне тиск, разом з військовим тиском, ми можемо впливати на позицію Росії і досягти справедливого миру для України та безпеки для Європи в цілому.

– Ви згадали про план перемоги Зеленського. Цього плану перемоги достатньо для перемоги України?

– Я думаю, що це план до справедливого миру. Я думаю, що це правильно, що робить президент Зеленський, формуючи нову стратегію, з метою переконати Росію, що військові дії не принесуть результату.

Я дуже радий, що у нас був шанс, коли президент Зеленський був у Лондоні, обговорити з ним, разом з прем'єр-міністром Стармером і новим генсеком НАТО такі головні принципи. І що ми можемо мати зараз спільну стратегію, тому що ми згодні з метою плану перемоги президента, зараз нам потрібно зміцнити позицію України до кінця року.

Невдовзі буде нова адміністрація в США, і ми хотіли б, щоб на цей момент Україна була в сильній позиції і в військовому, і в дипломатичному, і також в економічному плані. Таким чином, і через співпрацю з нашими партнерами ми зміцнюємо підтримку для України.

Посол Великобритании Мартин Харрис: Россия не дает ни единого сигнала о справедливом мире– Президент Зеленський говорить про те, що можна закінчити війну до кінця 2025 року справедливим миром. Багато західних медіа також пишуть про завершення війни в наступному році. На вашу думку, реально чи справді завершити війну в 2025 році?

– Я думаю, що всі тут, в Україні, хочуть, щоб ця жахлива війна завершилася якнайшвидше. І ми також підтримуємо Україну до перемоги і після перемоги. Я знаю, що важлива також позиція нової адміністрації США, і ми будемо поруч з Україною протягом усього процесу зміни адміністрації у Вашингтоні.

Я думаю, що немає країни ближчої до США, ніж Велика Британія. І, напевно, немає країни ближчої до України, ніж Велика Британія. Ми будемо поруч з Україною, коли ми будемо обговорювати з новою адміністрацією, як зміцнити позицію України, щоб досягти справедливого миру.

– Ви багато уваги приділяєте наступним виборам у США. На вашу думку, чи може ця зміна адміністрації призвести до радикальної зміни позицій, балансу сил навколо війни? Можливо, що після зміни адміністрації Європі та Великій Британії зокрема доведеться взяти на себе більшу роль у питаннях, пов'язаних з Україною?

– Цей процес триває і зараз, коли Європа, разом зі США, з усіма країнами повинні зміцнювати підтримку України.

І сьогодні я хочу сказати, що є нова підтримка для України, основана на тому головному принципі, що Росія повинна платити. Сьогодні британський уряд оголосив новий кредит для України в розмірі 2,26 мільярда фунтів стерлінгів, що відповідає 3 мільярдам доларів США, який буде забезпечений доходами від російських заморожених активів. Україна не платить за цей кредит, платить Росія. І британська сума, наша сума