Вищий антикорупційний суд знову продовжив запобіжний захід колишньому міністру агрополітики Миколі Сольському на два місяці, до 8 грудня. Саме в грудні має закінчитись і термін досудового розслідування цієї справи, яку ведуть детективи НАБУ та прокурори САП вже п'ять років, з 2019 року. Докази вини екс-міністра досі не зібрані. Про це йдеться в матеріалах судового засідання ВАКС, передає УНН.
У суді сторона обвинувачення, зокрема прокурор САП, просила продовжити запобіжний захід Сольському, аргументуючи це відсутністю доказової бази у детективів НАБУ та тривалістю слідства. У свою чергу сторона захисту наполягала на безпідставному підозрі, тривалому розслідуванні та відсутності будь-яких ризиків з боку екс-міністра Сольського, який весь час розслідування цієї справи перебуває в Україні.
Суддя ВАКС частково задовольнила клопотання прокурора, зобов'язавши екс-міністра з'являтися на виклики слідства, але дозволила виїжджати з Києва та області.
Сторона обвинувачення також заявила в суді, що їм досі не вдалося зібрати доказову базу для пред'явлення обвинувачення екс-міністру. Зокрема, їм не вдалося встановити частину наказів ГУ Держгеокадастру в Сумській області, які, за версією слідства, мали б сприяти скоєнню злочинів.
Контекст
Йдеться про кримінальне провадження, в якому детективи НАБУ та прокурори САП підозрюють екс-міністра Миколу Сольського та ряд інших осіб в заволодінні земельними ділянками на користь тисячі воїнів АТО. За версією слідства, Сольський - на той час адвокат - допоміг воїнам оформити землі на Сумщині, які нібито знаходилися в користуванні Національної аграрної академії.
Розслідування цієї справи триває з 2019 року, однак досі немає доказів того, що ці землі дійсно мали відношення до НААН. Верховний суд та судові експертизи вже спростували цю версію антикорупціонерів, однак останні від обвинувачень не відмовились. Планують допитати АТОвців, більшість з яких зараз перебуває на фронті.
Самі АТОвці обурені такими діями силовиків і переконують, що земельні ділянки отримали заслужено і в законному порядку.
Про юридичні нонсенси та каламбур цієї справи розповів в інтерв'ю колишній голова Держгеокадастру Олександр Колотилін. Він підтверджує, що земельні ділянки, які перейшли у власність воїнів АТО, за всю історію незалежної України ніколи не знаходилися в користуванні НААН. За його словами, у аграрної академії немає ніяких офіційних документів на ці землі, а всі підозри НАБУ базуються на «намальованому» кульковою ручкою документі радянського союзу, де замість радянського колгоспу вписано назву одного з держпідприємств НААН.
Додамо, що сумнівність доказової бази викликає не лише «намальована» копія радянського документа, на який спираються детективи НАБУ та прокурори САП, але й спроба детективів позбутися результатів судової експертизи, яку вони самі замовили в рамках розслідування цієї справи. Такі дії антикорупціонерів можуть свідчити про те, що висновок судової експертизи міг свідчити про невинуватість Сольського.
Цікавий факт
Детективи НАБУ та прокурори САП озвучили підозру екс-міністру Миколі Сольському в розпал політичних переговорів з поляками щодо розблокування кордонів для українських фермерів. Сольський був головним спікером від України в цих переговорах. Напередодні оголошення підозри польська сторона заявила, що вони суттєво наблизилися до компромісу, однак після заяв НАБУ поляки скористалися формальним приводом, щоб вийти з переговорів. Компроміс досі не досягнутий. Останнє блокування кордонів поляки вчинили тиждень тому.
Тому деякі гравці ринку схиляються до думки, що детективи НАБУ, які фінансуються міжнародними донорами, навмисно підставили поляків.