неділя19 січня 2025
hvylya.in.ua

Учасники фармацевтичного ринку виступають проти суперечливих змін у законопроекті, які можуть призвести до зростання цін на ліки: галузь звучить тривогу.

Учасники фармацевтичного ринку виступили проти змін до законопроекту №11493, які передбачають квотування постачання ліків та скасування знижок для аптек. Експерти попереджають про ризики зростання цін на медичні препарати та їх дефіциту.
Фармацевты выступают против спорных изменений в законопроекте, которые могут привести к росту цен на лекарства: отрасль выражает серьезную обеспокоенность.

Учасники фармацевтичного ринку активно виступили проти скандальних поправок до законопроекту №11493 про квотування постачання ліків та скасування знижок для аптек. Вони попереджають про значні негативні наслідки для фармацевтичної галузі та суспільства в цілому: погіршення доступності медпрепаратів та їх суттєве подорожчання. Чому так сталося і наскільки катастрофічними можуть бути наслідки - розбирався УНН.

В кінці листопада Верховна Рада прийняла за основу законопроект №11493 про внесення змін до Закону України "Про лікарські засоби". Його первинна мета - спрощення реєстрації лікарських засобів для централізованих закупівель. Однак зміни, які планується внести в другому читанні, викликали серйозну стурбованість у фармацевтів та профільних асоціацій.

Що саме пропонують змінити:

-         встановити обмеження на обсяг закупівель препаратів одним дистриб'ютором у розмірі не більше 15% від загального обсягу;

-         створити єдиний державний електронний каталог для управління торговими націнками та обов'язковим включенням усіх препаратів до нього;

-         встановити квоти на постачання ліків з особливими умовами;

-         заборонити суб'єктам роздрібної торгівлі отримувати знижки від виробників або постачальників лікарських засобів, тобто аптеки більше не зможуть надавати дисконт на ліки, в тому числі й соціально незахищеним верствам населення.

Профільні асоціації активно виступили проти нововведень і просять не приймати рішення, яке може вплинути на фізичну доступність лікарських засобів, аж до ризику виникнення дефіциту.

Експерти галузі звертають увагу на те, що застосування е-каталогу до відносин між виробником/імпортером лікарських засобів та аптечною мережею створить додаткову бюрократію і може викликати затримки в постачаннях лікарських засобів.

"Електронний каталог є неринковим механізмом для відносин між суб'єктами господарювання приватної форми власності. Виходячи з практичного досвіду, як сьогодні працює е-каталог для закупівель лікарських засобів за бюджетні кошти, коли зміни в нього вносяться тижнями, у виробників виникає питання його ефективності та гнучкості для оперативної роботи з більш ніж 85% фармацевтичної продукції, що реалізується в роздрібній торгівлі без участі держави та державного бюджету", - зазначили в Асоціації "Виробників лікарських засобів України".

Пропозиція щодо обмеження збуту продукції одному суб'єкту господарювання до 15% викликає занепокоєння, що аптеки не зможуть отримувати достатній запас лікарських засобів, в результаті чого покупці зіткнуться з штучним дефіцитом ліків. Таким чином, хронічно хворі пацієнти будуть змушені шукати необхідні препарати в інших населених пунктах, що ускладнить доступ до життєво необхідних лікарських засобів, особливо в прифронтових районах.

До порушення ланцюгів постачання, а відповідно й до обмеженого доступу до медпрепаратів призведе і квотування постачання критичних ліків без урахування специфіки існуючої системи дистрибуції.

"Як нам стало відомо, проектом передбачено введення ряду певних обмежень, які не враховують реальні умови здійснення господарської діяльності в сфері обігу лікарських засобів, що в результаті може негативно вплинути на роботу всіх учасників фармацевтичного ринку. Також вважаємо недопустимим дозволити ввезення та реалізацію лікарських засобів без належної реєстрації, що може призвести до потрапляння на вітчизняний ринок фальсифікованої та неякісної продукції, яка в першу чергу може завдати шкоди кінцевому споживачу", - зазначили в Об'єднанні організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України у своєму зверненні до комітету.

Водночас громадська організація "Всеукраїнська фармацевтична палата" заявила, що процес підготовки цих змін може мати ознаки корупційної складової, спрямованої на лобіювання інтересів окремих фармацевтичних гравців. А самі поправки до законопроекту, на їхню думку, призведуть до втрати податкових надходжень і масштабної тінізації в постачаннях лікарських засобів.

На засіданні 9 грудня Комітет з питань охорони здоров'я нації планував розгляд скандальних правок до законопроекту №11493, проте завдяки активній позиції учасників фармринку це питання перенесли. Однак учасники фармринку побоюються, що розгляд змін перенесли навмисно, щоб "протягнути" їх, коли трохи вщухне обурення професійної спільноти і не буде часу для всебічного обговорення. Як стверджують співрозмовники агентства, розгляд перенесли на 19 грудня і, можливо, комітет буде проведено вранці, а далі правки в закон направлять безпосередньо в зал ВР і в той же день проголосують.

На цьому етапі важливо, щоб депутати почули представників галузі та врахували їх експертну думку. Адже непродумані зміни ризикують стати витратними не лише для бізнесу, але й для всього суспільства. Якщо конструктивний діалог між сторонами не буде налагоджено, наслідки можуть торкнутися кожного українця - через втрату робочих місць, подорожчання ліків і масового обігу фальсифікованої продукції, небезпечної для життя і здоров'я.