Глава Euroclear розкритикувала ідею використання заморожених активів РФ

Читать на русском

Глава Euroclear розкритикувала ідею використання заморожених активів РФ

Глава Euroclear розкритикувала ідею використання заморожених активів РФ

Глава Euroclear – депозитарію, де зберігається левова частка заморожених активів Центробанку Росії, – виступила проти пропозиції використати російські мільярди як заставу, під яку союзники України могли б випустити боргові зобов’язання для допомоги з відновленням країни. Натомість у Euroclear підтримують передачу Україні лише доходів від заморожених коштів РФ.

Відповідну заяву зробила головна виконавча директорка Euroclear Лів Мострей в інтерв’ю Financial Times. Вона зокрема сказала, що план із заставою "дуже близький до непрямої конфіскації" і викликав би юридичні претензії.

"Використання активів, які вам не належать, як застави дуже близько до непрямої конфіскації. Це могло б мати такі самі наслідки для ринків, як і пряма конфіскація... Ми не бачимо (можливостей. – Ред.), щоб Центральний банк просто прийняв це", – сказала Мострей, додавши, що це також могло б наражати Euroclear на юридичні ризики.

При цьому Мострей більш прихильно оцінила план ЄС використовувати доходи, отримані від російських активів. Цей крок у Euroclear вважають "менш ризикованим", оскільки відсоткові доходи "юридично належать Euroclear".

"Ми б прийняли такий захід. Ми вважаємо, що стосовно цього прибутку ризик трохи нижчий... Ми дуже добре розуміємо, що ці доходи існують лише тому, що є санкції", – заявила Мострей.

Пропозицію використовувати російські гроші як заставу висунула Бельгія як компроміс між тиском США щодо конфіскації основних активів РФ і більш стриманою європейською позицією. Так, США виступали за конфіскацію активів РФ заради України, але Німеччина, Франція та Італія були проти, наголошуючи, що суверенні активи захищені міжнародним правом.

Компроміс передбачав використання активів як застави для залучення боргу, який мала би сплатити Росія. Якби Кремль не повернув гроші, тоді активи могли б конфіскувати за рахунок боргу.